Jakim sposobem zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest widoczna przez zwykłych Polaków. Zwykły Kowalski z roku na rok się bogaci. Dla wielu z nas tempo to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednak coraz więcej osób stać na zakup własnego mieszkania. Często są to lokale z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko oznaką wzrostu zamożności Polaków, ale również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych jest w celach inwestycyjnych. Mieszkania do remontu nie są jednak od razu skończone na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko mogą mieć przetrwać kolejne kilkadziesiąt czasów. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jak zwrócić uwagę? O tymże poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo zasadniczych prac związanych z remontem dom u należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. W zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z definicji wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co ma możliwość wiązać się z kosztem nawet na poziomie paru tysięcy złotych. Najtańsze drzwiczki zewnętrzne czy okna kupimy poniżej tysiąca złotych. Jeśli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na model do mieszkania w gmachu objętym ochroną konserwatora, nakład pieniężny ten może wzrosnąć na temat kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej powinno się zaplanować już z początku remontu. Często po zamówieniu musimy czekać na wyprodukowanie jak i również montaż drzwi czy otworów okiennych nawet do kilku tygodni, jeśli nie są do kupienia od ręki. Wymiana tychże elementów mieszkania wymaga też często uszkodzenia elementów elewacji – poprzez podkucie lub zamurowanie szczelin. Po tego rodzaju pracach konieczne jest pierwotnego zabezpieczenie i dostosowanie do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu elewacji byłaby nie tylko więcej kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńAż do ciężkich i brudnych prac należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni na salon, połączenie łazienki wraz z ubikacją czy zmiana liczbie pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część prac można rozwiązać łatwiej, wykorzystując stelaże i ściany spośród karton-gipsu. Porządny remont spośród reguły będzie jednak oparty o trwalsze rozwiązania. Wskazane jest zwrócić uwagę na wybraną rzecz, która często zadziwia osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele więcej, niż się wydaje! Czynności przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, właściwym wyborem będzie więc postanowienie o skorzystaniu z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może żądać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana aplikacjiW lokalach wybudowanych kilkanaście lat temu, praktycznie za każdym razem konieczna jest wymiana instalacji. Aluminiowa instalacja elektryczna ma możliwość stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą przyczynić się do zalania, a źle podłączona instalacja gazowa ma możliwość w pewnym czasie spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji jak i również w razie potrzeby ich naprawę lub wymiana powinny okazać się jednym z najważniejszych wydatków w budżecie kupującego. Od momentu stanu instalacji zależeć stanie się przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Wspomniane wcześniej zmiany układu pokoi mogą bezpośrednio wpływać na koszt wykonania lub uaktualnieniu instalacji wszystkich typów. Właściwym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – za sprawą tego będziemy mieć gwarancję jakości wykonanych prac. Koszta związane z wymianą instalacji mogą być bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej przy kawalerce to koszt od 2 do 5 tyś złotych, w większym dom u może to być poniekąd ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z reguły są tańsze, choć zamiana całego pionu również może być kosztowna.

Łazienka


Jednym spośród największych wydatków związanych z remontem mieszkania jest także łazienka. odsylacz Remont tego pomieszczenia najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Poprawka wanny na prysznic, położenia umywalki czy toalety, natomiast nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów powinno się wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt zadań przy wykończeniu niewielkiej kuchni w kawalerce wyniesie także od około 2 aż do 5 tysięcy złotych. W dodatku dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od fantazji właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w paru tysiącach złotych do formy "pod klucz", dla innych osób wydatek kilkunastu tyś złotych na same płytki do łazienki to minimum. Wszystko zależeć będzie od momentu zasobności portfela inwestora lub wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali konstruowana była bez zachowania wszystkich pionów i poziomów. Niejednokrotnie różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Nierzadko fachowiec musi prostować ścianę na całej długości jak i również wysokości lub nie wydaje się w stanie tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu lokalu. Jeśli decydujemy się w remont kapitalny, warto wykonać go dobrze. Zamiast prostych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki znane. Choć czas ich schnięcia, a skutkiem tego i remontu jest dłuższy, to wzorzec lokalu nie opadnie za pośrednictwem wiele lat. Początkowo wiele osób pomija też nakład pieniężny malowania ścian – może to być nawet kilka złotych za mkw., a i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze barwnika ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie apartamentu mieszkalnego w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować parę tysięcy złotych kosztu.

PosadzkiDobry remont kapitalny nie może obyć się bez zamiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach będą panele podłogowe. Dostępne są w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często używane są też podłogi z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma odrobinę inną trwałość i inne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych jesteśmy wstanie za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami w kawalerce lub też poświęcić kilkadziesiąt tysięcy złotych dzięki wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole do wyboru. Dla większości ludzi właściwym rozwiązaniem będzie chociaż zakup paneli podłogowych o grubości 8 milimetrów i klasie ścieralności AC4. Umożliwi to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i obniżenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują montaż w cenie produktu albo za niewielką opłatą. Spółki działające na rynku dają tą usługę w cenie około 15 złotych zbyt metr kwadratowy. Do wydatków tych zaliczyć można wciąż podkłady pod panele czy listwy przypodłogowe. To koszty które często pomijane istnieją przy pierwszej analizie nakładów pieniężnych remontu.

KuchniaO jak wiele koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć będzie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty kabin wykonywanych na zamówienie jesteśmy wstanie oszacować z dość niemałym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie oferują takie produkty najczęściej przy przedziale od nawet powyżej 1000 złotych do więcej niż 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej łazienki koszt mebli wyniesie około 2-5 tysięcy złotych, w dużych mieszkaniach i tuż przy zastosowaniu najlepszych materiałów mamy możliwość zobaczyć rachunek opiewający dzięki kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i nabycie mebli warto zaplanować na wczesnym etapie remontu. Produkcja mebli na zlecenie utrzymuje często od 2 aż do nawet 8 tygodni. Teraz można nawet przeprowadzić każde pozostałe prace remontowe. Właściwie więc wcześniej odpowiednio wykonać pomiary i dostosować ułożenie instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie przy remontowanych mieszkaniach często nie zaakceptować ograniczają się jedynie aż do zabudowy w kuchni. Raz za razem częściej korzystamy również wraz z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie zadania są wygodne, trwałe, a jednocześnie niekoniecznie drogie. Większość szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, czasem nawet z uwzględnieniem atrakcyjnych dodatków czy luster. Wytwarzanie szafy na wymiar być może zająć kilka tygodni, tak jak ma to miejsce tuż przy meblach kuchennych. Warto zatem planować te zakupy równocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie jedynie ułatwi to zamówienie jak i również pracę stolarzowi, ale nierzadko będzie też kartą przetargową do zbicia ceny sprzętów o kilkaset złotych.

Meblowanie i ozdabianie


Wykonanie każdego prac remontowych to nie zaakceptować koniec. Bardzo ważne wydaje się właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie nierzadko kurz może osiadać dzięki meblach czy ścianach poniekąd przez wiele tygodni. Wówczas gdy ten etap mamy zbytnio sobą, warto umeblować apartament i zadbać, by stało przytulne. Elementy np. poduszki, świeczki czy zasłonki nie zaakceptować kosztują dużo, a będą w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Pomijając fakt czy mieszkanie nabywamy fajnego czy z zastosowaniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *